· Bijelu – planinarsku stazu koja slijedi najviše planine u centralnim, visokim Dinaridima;
· Zelenu – planinarsku, pješačku i biciklističku stazu u sjeverno-zapadim (unutrašnjim) Dinarskim Alpama; i
· Plavu – planinarsku i pješačku stazu duž jadranske obale i otoka.
Ideja je da se poveže većina prirodnih i kulturnih znamenitosti kao i planinske zajednice u ovoj regiji. Ovo je ozbiljan i složen napor koji zahtjeva vrijeme za planiranje i razvoj infrastrukture. S obzirom da su mnoge planine u Dinaridima popularne planinarske ili turističke destinacije, određena infrastruktura staza već postoji, posebno u Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, dok se dio staza u Bosni i Hercegovini i Albaniji obilježava zadnjih godina uz podršku međunarodnih agencija za razvoj.
Treba napomenuti da se u posljednje tri godine, jedino u Bosni i Hercegovini realizuju aktivnosti obilježavanja staza brendiranih kao Via Dinarica.
Situacija na terenu od januara 2017 je sljedeća:
Bijela staza – je definisana od Slovenije do Albanije i već je prešlo u potpunosti najmanje pet planinara i avanturista. Opisi dionica svake staze su dostupni online na trail.viadinarica.com, kao i na nekoliko portala i mobilnih aplikacija na Outdooractive mreži.
Staza je većim dijelom markirana standardnim planinarskim oznakama, sa izuzecima zadnje dionice u Hrvatskoj, prve u BiH i dijelovima Albanije.
Međutim, staza je brendirana kao Via Dinarica samo u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori do grada Žabljaka.
Upozorenje:
· Prvi dijelovi u Hrvatskoj prolaze kroz ekstremno težak teren što je posljedica olujne katastrofe koja se dogodila 2014te godine.
· Dijelovi etapa 19. i 21. u Hrvatskoj privremeno prate lokalne ceste jer inicijalno predviđene staze prolaze kroz minski sumnjiva područja.
Zelena staza ili Zelena linija se još uvijek razvija . Hrvatske dionice Zelene linije su definisane kao pješačke staze. Dionice u Bosni i Hercegovini uključuju mrežu šumskih cesta, planinarskih staza i riječnih tokova. Dionice u Srbiji su razvijene od strane lokalnih zajednica i organizacija, ali još uvijek ne postoji tijelo za koordinaciju.
Plava linija – slijedi predloženi pješački put E12 kroz Hrvatsku i spaja se sa Primorskim planinarskim putem u Crnoj Gori. Postoji također varijanta u zaleđu Dubrovnika u Bosni i Hercegovini. Segmenti staze su markirani, ali ista nije do kraja definisana, ni brendirana kao Via Dinarica.
Druge varijante i aktivnosti
Via Dinarica Plava linija u Bosni i Hercegovini – se sastoji od šest biciklističkih i planinarskih staza u jugoistočnom dijelu Bosne i Hercegovine koje su razvijene projektom finansiranim od strane EU 2016te godine. Više informacija možete naći ovdje.
Via Dinarica BH MTB – je staza razvijena za ljubitelje brdskog biciklizma. Staza prati vododjelnicu unutar “Bijelog” koridora. Ova staza će biti markirana i brendirana prije početka sezone 2017 godine.
Via Dinarica BH+ - je varijanta koja povezuje Bijelu i Zelenu liniju u Bosni i Hercegovini. Razdvaja se iz Via Dinarica BH MTB staze i nastavlja preko jedne od najljepših bosanskih planina, Vranice, i spušta se preko Prokoškog jezera do grada Travnika.
Više informacija možete naći na FAQ , komentarima na opisima etapa i ovoj web stranici.
Ukoliko imate dodatnih pitanja možete se obratiti na +38762 393 393.