Dodir sa zemljom, biljkama i životinjicama, insektima i vodom oslobađa nas straha, ali i razvija motoričke sposobnosti kod najmlađih, što je posebno bitno. Podneblje na kojem živimo, pogotovo region Dinarida, daje nam pregršt mogućnosti da svrsishodno i ispunjeno provedemo vrijeme u prirodi.
Naša kultura i način života još uvijek baštine - ipak možda ne u mjeri u kojoj bi trebalo - naviku odlaska u prirodu. Suština je da nam zemlja na kojoj živimo pruža priliku da prilagodimo aktivnosti svojim potrebama i mogućnostima, dok za one najmlađe postoje i posebno prilagođeni planinarski kampovi i školice koje ih uče o prirodnim vrijednostima i bogatstvima.
Jedan takav kamp održan je u planinarskom domu na Šibovima u Banjoj Luci, u organizaciji Planinarskog društva "Kozara" iz tog grada. Na kampu je učestvovalo 27 mališana uzrasta od 6 do 14 godina.
Klinci su imali priliku da se upoznaju sa osnovama višednevnog boravka u prirodi, tj. mogli su da kampuju sa svojim drugarima, da nauče kako postaviti šator i šta je sve potrebno za siguran i ugodan boravak u prirodi.
Osim toga, učestvovali su na zanimljivim radionicama i predavanjima na kojima su stekli nova znanja i vještine: Sta je to brdski biciklizam? Kakvi sve čvorovi postoje i šta je to alpinizam? Koje su osnove prve pomoći? Šta je to gorska služba spašavanja? I na kraju - saznali su kako sve to Via Dinarica objedinjuje.
Mladi planinari su hodali i dijelom Banjalučke transverzale, koja je dio Zelene staze Via Dinarica, od ronilačkog kluba Buk uz rijeku Suturliju, sve do planinarskog doma na Šibovima, u dužini od 7km.
Sva predavanja i šetačke ture vodili su obučeni instruktori PD Kozara i Gorske sluzbe spašavanja, Banja Luka.
Projekat „VIA DINARICA Faza II - Poboljšanje dostupnosti staza Via Dinarica u Bosni i Hercegovini i afirmacija brenda Via Dinarica“ implementira udruženje Zemlja Dinarika sa partnerima. Ovaj projekat dio je velikog projekta Via Dinarica u BiH koji sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz finansijsku podršku Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID BiH) i Agencije za razvojnu saradnju Republike Italije (AICS).
Fotografije: Marko Lakić i Tamara Pantoš
Tekst: Olja Latinović