Nastavak Via Dinarica projekta počeo je aktivnostima održavanja i uspostavljanja novih staza Via Dinarica u Bosni i Hercegovini. Do sada je najviše posla urađeno je na dionicama Bijele linije, i to u reonu od sela Ljuta do Nacionalnog parka Sutjeska, tj na dionicama BH-W-10 i BH-W-11.
Dionice na ovoj trasi aktivno je uređivalo Planinarsko-sportsko društvo "Lelija" iz Kalinovika, koje je partner na razvoju Via Dinarica rute u Bosni i Hercegovini još od 2015. godine.
Na čelu sa predsjednikom kluba Novakom Govedaricom, tim volontera radio je na održavanju i čišćenju staza, te uspostavljanju novih krakova staze Via Dinarica.
Nove staze koje su uspostavljene:
- Javič - Štirinsko jezero + dio staze Obalj - Romani - Graiseljići
- Kasarna Donji logor - Ravni - Graiseljsko polje - Tatinac
- Obalj - Suvo polje - Bukove glavice
- Obalj - Kladovo polje - Čengić bara - Kladopoljsko jezero
- Kladovo polje - Kladopoljsko jezero - Gnjila bara - Rukav - Jović vrela
- Poda - Omarni do - Urdeni dolovi - Podlelija
- Lukavac - Nenkovci
- Kuta(Vrela) - Radojev do - Sutulija
Održavanje je urađeno na dionicama:
- Ljuta - Jakomišlje
- Jakomišlje - Lukavac Vlaholje
- Vlaholje - Kalinovik - Jelešačko polje
- Ošlji do - Jelašca - Ješačko polje
- Jović vrela - Štirinsko jezero
- Ošlji do - Lelija - Jović vrela
Obnovljene su stare markacije, te dodane nove. Obzirom da se radi o planinaskom terenu sa čestim maglama, bilo je potrebno dodatno ponoviti markacije i dodati nove radi bolje vidljivosti. Na velikom dijelu staze rađen je prokres obzirom da je veliki broj oznaka bio prekriven rastinjem i šibljem. Na nekoliko lokacija postavljeni su i novi stubovi kao usmjerivači na stazi.
Sve informacije o novim stazama kao i o obnovljenim dionicama dostupni su na trail.viadinarica.com
Drugu faza projekta Via Dinarica implementira i sufinansira Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH), uz finansijsku podršku Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID BiH) i Agencije za razvojnu saradnju Republike Italije (AICS). Druga faza ovog projekta se provodi u saradnji sa domaćim partnerima – Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, Ministarstvom trgovine i turizma Republike Srpske, lokalnim vlastima kao i nevladinim i privatnim sektorom aktivnim u turizmu.