Staza kreće od jezera Blidinje, ispod Junećeg kuka, proteže se do Velikog Vilinca (2.118 mnv), i spušta do planinarskog doma Vilinac na 1961 mnv, gdje možete da prespavate ili se odmorite kod ljubaznih domaćina iz PSD Vilinac Jablanica.
Dom je prvi put otvoren davne 1939. godine, a svoje treće otvorenje je doživio 16.10.2010.
Na samo pet minuta od doma nalazi se i kaptirani izvor Janjećak, gdje možete dopuniti svoje zalihe vode, a ujedno se i osvježiti.
Zanimljiv podatak jeste da samo na Čvrsnici, na visini iznad 2.000 mnv raste stenoendemska biljka zvana Mišuljica. Ukoliko upitate domara, možda Vam otkrije i njeno stanište.
A ukoliko se odlučite da prespavate u domu, i dok Vam domar sprema kafu/čaj ujutro, izađite ispred doma i uživajte u predivnom izlasku sunca sa pogledom na Pešti brdo, Veliki kuk koji je inače i najviša vertikalna stijena u BiH (oko 1.000 m), na greben Jelinka i najviši vrh Pločno na 2.228 mnv. Pločno je, inače, i najviši vrh Hercegovine.
Staza dalje ide ka Crljenku, jezeru na 2.000 mnv.
Nakon samo 15 minuta hoda od Crljenka, na magičnoj granici od 2.000 mnv, nalazi se geomorfološki spomenik prirode poznata Hajdučka vrata ili Mijatov prolaz ili kako su je zvali stočari sa Čvrsnice “Šuplja vrata”, a to je zapisao 1910. dr. Radivoj Simonović u “Sarajevskom listu”
Sa Hajdučkih vrata pruža se prekrasan pogled na kanjon Dive Grabovice, Mezića stijenu, Pešti brdo, Čabulju i Prenj.
Do Hajdučkih vrata vodi više planinarskih staza, neke su samo za spremne i iskusne planinare, kao što je uspon via ferratom Veliki kuk, a najlakši pristup je preko Vitlenice i Muvarnice gdje Vam do vrata treba oko 4 sata hoda u jednom smjeru.
Zbog same strukture i nastanka Hajdučkih vrata zabranjeno je penjanje. Ali zato posjetioci mogu uživati u prekrasnom pogledu na ovaj umjetnički spomenik prirode.
Čuvajmo ga za buduće generacije.