Trasiranje Zelene linije Via Dinarice kroz Republiku Srbiju zahtijeva pažljiv odabir tačke spajanja sa dijelom rute u Bosni i Hercegovini. Cilj ovog odabira jeste stvaranje "Green Cross Border" koncepta koji će omogućiti harmonično povezivanje prirodnih ljepota, a ne isključivo granica. Tačka spajanja treba da bude odabrana na temelju kvalitete i prirodnih karakteristika staze, a ne isključivo zbog administrativnih razgraničenja.
U saradnji sa CLO organizacijama za Bosnu i Hercegovinu i Srbiju, zaključeno je da se tačka povezivanja treba locirati u općini Bajina Bašta, na kopnenom dijelu granice sa općinom Višegrad. Ovaj izbor je opravdan, jer općine u projektnom području i Dinaridi prate pravac sjeverozapad-jugoistok. Na tom dijelu kopnene granice, prelaz preko Dugog Dola predstavlja optimalnu i atraktivnu tačku za spajanje.
Ova tačka se nalazi između dva najviša vrha planine Tare u širem smislu, što je geografski i prirodno povoljno za rutu. U neposrednoj blizini, na teritoriji Bosne i Hercegovine, nalazi se najviši vrh Tare - Veliki Stolac (1673mnv), dok se na teritoriji Republike Srbije nalazi Kozji Rid, drugi najviši vrh Tare.
Odabir ove tačke rezultat je temeljne analize atraktivnih mjesta, zaštićenih područja, kapaciteta za smještaj i saobraćajnih komunikacija. Ključne tačke rute su temelj daljeg razvoja Via Dinarica Zelene rute, te će doprinijeti očuvanju prirode i razvoju održivog turizma u ovom predivnom regionu Zapadnog Balkana.
Projekat "Via Dinarica: Zelena staza iznad granica" realizuje se u okviru IPA II Programa prekogranične saradnje Srbija - Bosna i Hercegovina 2014 - 2020, a koji sufinansira Evropska unija, dok je tijelo za ugovaranje Ministarstvo finansija – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Projekat zajedno sprovode Regionalna razvojna agencija Zlatibor iz Užica, Udruženje Zemlja Dinarika iz Sarajeva i Općina Vareš.