Na Zlatiboru je održana završna konferencija projekta “Via Dinarica: Zelena staza iznad granica”. Projekat je realizovan u okviru IPA II Programa prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014 – 2020, a koji sufinansira Evropska unija, dok je tijelo za ugovaranje Ministarstvo finansija Republike Srbije – Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije. Ukupna vrijednost projekta iznosi 337.555,55 eura, od čega je Evropska unija sufinansirala 83,72% vrijednosti, odnosno 282.594,08 eura, dok su preostali dio sredstava obezbijedili partneri na projektu.
Evropska unija je u proteklih 7 godina uložila 14 miliona eura u projekte prekogranične saradnje Srbije i Bosne i Hercegovine. „Naš prioritetni cilj je da se pomogne i ekonomski osnaži lokalno stanovništvo. EU je prijatelj i partner Srbije i bit će to i ubuduće“, poručio je Nikola Bertolini, šef Odjeljenja za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Srbiji.
Državna sekretarka u Ministarstvu za evropske integracije, Mira Radenović Bojić, istakla je da projekat Via Dinarika, koji su realizovali Razvojna agencija Zlatibor iz Užica, Udruženje Zemlja Dinarika i općina Vareš iz BiH, predstavlja primjer dobre prakse kako se sredstva EU koriste na pravi i kvalitetan način. „Lokalne samouprave u Srbiji moraju biti spremne da reformišu i prilagode svoje kapacitete, kako bi uspjele da konkurišu za sredstva Evropske unije i na taj način ekonomski ojačaju“, istakla je Radenović Bojić.
Projekat Via Dinarika je doprinio ne samo razvoju turističke infrastrukture već i jačanju kapaciteta lokalnih zajednica za održivo upravljanje i promociju turističke ponude. „Turizam je spona svih ostalih privrednih grana, a povećanje turističkog prometa i prihoda doprinijelo je i razvoju infrastrukture, prvenstveno izgradnji puteva“, naglasila je Višnja Rakić, pomoćnica ministra za turizam i omladinu.
Slavko Lukić, direktor Regionalne razvojne agencije Zlatibor, kao suštinsku prednost agencije u vođenju poslova vidi u njenoj sposobnosti da napravi sistemsku promjenu svakim projektom koji realizuje. „Tako, na primjer, ovaj projekat se završava, ali nastavljamo daljim aktivnostima na dopunjavanju turističke ponude koja će privući nove turiste, ali i neke potencijalne investitore ili predstavnike druge države koji će biti spremni da ulože sredstva“, istakao je Lukić.
Nakon uvodnih obraćanja, menadžeri projekta u Srbiji i BiH, Miroslav Ivanović i Zehrudin Isaković, predstavili su ostvarene rezultate i aktivnosti projekta kojima je unaprijeđen jedinstveni turistički proizvod Via Dinarica, koji povezuje više zemalja Balkana. Tokom projekta trasirano, mapirano, obilježeno i obnovljeno je više od 825 km postojećih i novih planinarskih staza, koje povezuju jedinstvene prirodne i kulturne lokalitete obje zemlje. Zahvaljujući projektu, Zelena staza sada postoji u Srbiji, dok je u Bosni i Hercegovini, pored održavanja postojećih, obilježen i nedostajući dio koji sada spaja dvije zemlje i predstavlja veliki potencijal za njeno dalje širenje prema drugim zemljama Zapadnog Balkana.
Na panel diskusiji, koja je imala za temu dalju saradnju na unapređenju i povezivanju planinarskih staza na području Balkana, pored menadžera projekta učestvovali su: Iso Planić, predsjednik Planinarskog saveza Srbije, Tatjana Ivanović, predsjednica Planinarskog saveza Crne Gore, i Martin Šolar, potpredsjednik Planinarskog saveza Slovenije. Tokom razgovora donijeto je nekoliko zaključaka koji se odnose na:
- Definisanje zakonskog okvira o planinarskim stazama kao osnove za njihovo finansiranje, širenje i održavanje,
- Rješavanje problema prelaska planinara van zvaničnih graničnih prelaza,
- Definisanje upravljačkih modela, koji će omogućiti što bolju valorizaciju postojećih i novih planinarskih staza na teritoriji Balkana.