Ovaj članak je gostujući članak napisan od strane čitatelja bloga Matthieu Couëdela.
On je dakle osoba na koju se odnosi svako « ja ». Sa zadovoljstvom sam prihvatio njegov prijedlog pisanja ovog članka, jer je imao poteškoće sa nalaženjem informacija na francuskom jeziku za pripremanje planinarenja na duge staze i htio je podijeliti svoje iskustvo kako bi drugima olakšao pripremu puta. Čak iako to nije projekat koji vi razmatrate, čitanje ovog teksta je jako prijatno i interesantno.
prevedeno sa http://www.randonner-malin.com/via-dinarica-un-futur-sentier-mythique-a-travers-les-balkans-de-l-ouest/
Zašto ova karta?
Početkom 2016, napustio sam svoj posao sa ambicijom da pređem centralnu Aziju. Pamir, konji, nomadstvo su za mene uvijek bili izvor sanjarenja. Međutim, ideja nije bila « bukirati » (rezervisati) avionsku kartu za Taškent ili Samarkand. Šta postaje san ako su tri klika na netu i jedan novčanik dovoljni da bi ga realizovali? Svakodnevno sam provodio vrijeme na webu, u bibliotekama, da bi našao kopneni put koji će me odvesti tamo i ako je moguće da usput postoji nekoliko planininarskih staza da se zagrijem.Znao sam za prijatelje koji su se zaputili prema istoku stopom, biciklom … Poznavao sam priče hodočasnika koji su išli prema Jeruzalemu. Ono što mi je trebalo, jeste više preciznijih informacija o mogućim planinarskim linijama. Tražio sam dakle mape, rutu za svoje putovanje.
Da li zbog nesmotrenosti ili prevelike slučajnosti, slika bosanskih planina se prikazala ispred mojih očiju. Link je vodio ka jednom anglofonom članku koji se bavi Via Dinaricom, jednom vrstom velike planinarske staze na Balkanu. Krenuo sam u potragu za informacijama i našao sam jednu grubu mapu na kojoj se rasprostirala linija između Slovenije i Albanije … prema istoku… prema Aziji. Našao sam svoju rutu.
Ruta za putovanje, slika iz članka sa summitpost
Pokušao sam na sve načine, tražeći informacije, mape, feedback, dobiti predstavu šta me očekuje, tražeći čak i pomoć jednog prijatelja koji je geek, da bi imao pristup izvorima svih internet stranica… ali ništa! Dva-tri jako kratka članka na engleskom, stara poruka na jednom francuskom forumu i stranica Via Dinarica. Odlučio sam otići sa ruksakom na leđima, na trek od nekoliko dana u Sloveniji, pa nastaviti prema Bosni na još duže planinarenje.
Dva dana prije nego što sam stigao u Sloveniju, dok sam bio kod prijatelja na jugu, uspio sam doći do GPS rute Via Dinarice i po prvi put skinuti GPS aplikaciju na svoj smartphone. Tražio sam mape na licu mjesta, to mi je davao barem ideju o ruti.
Umjesto nekoliko mini trekova na Balkanu, napravio sam putovanje od 3 mjeseca po Dinaridima, između prekrasnih pejzaža, bivaka, spasonosnih skloništa i toplog stanovništva. Ono što ostaje na kraju puta je želja za podjelom iskustva i pogotovo da ostalim sanjarima vrhova informacije budu više dostupne.
Via Dinari… Quoi ? (Via dinari… Šta ?)
Via Dinarica, za mene je to prije svega bila lekcija iz geografije : Alpe se ne zaustavljaju u Francuskoj, Švicarskoj, Njemačkoj, Austriji i Italiji! Dinaridski luk je zapravo produžetak naših Alpa duž Mediterana, sve do sjevera Albanije. Ovaj lanac planina se proteže kroz 7 zemalja : Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru, Kosovo i Albaniju. 175 000 km² sa najvišom tačkom na 2 692 m nadmorske visine i prelaz klanca koji se smatra teškim jer postoji malo načina za prelazak iz jedne doline u drugu. Evo od čega se može napraviti nekoliko planinarskih tura.Suprotno od zapadnih Alpa, ovaj masiv je još uvijek malo istražen. Još uvijek je malo razvijen što se tiče infrastruktura i pristupa za turizam. Prelazeći kroz Bosnu i Hercegovinu, imao sam priliku da upoznam Kenana, planinarskog turističkog vodiča i konsultanta u organizaciji Via Dinarica od početka projekta. To mi je omogućilo da malo bolje upoznam ovu platformu.
Ambicija Via Dinarice je da ponovo stvori vezu između sela, gradova i država Dinaskih Alpa, čuvajući okoliš i poštujući kulturnu raznolikost i autentičnost zajednica. Podržano od strane Evrope, ova platforma služi za promociju i razvoj aktivnosti i turističkih ponuda u ovom regionu gdje se ekonomija ne razvija i nezaposlenost raste. Pozadina je model Via Alpine i njenih 5 000 km planinarske staze. Prije svega, ideja je velika planinarska staza koja se proteže duž Balkana! I to nije jedna staza nego tri staze koje pokušavaju uspostaviti: bijela staza preko planina, plava staza uz obalu i zelena linija u unutrašnjosti.
Bijela staza je do današnjeg dana najviše uznapredovala i dostupna je kompletna GPS ruta, markiranje je u toku kao i prve povratne informacije. Većina informacija se mogu naći na stranici Via Dinarice (linkovi su na kraju članka).
Via Dinarica staza u nekoliko brojeva:
- 1260,8 km: ukupna oficijelna udaljenost staze. Prešao sam više od 1400, sa greškama u putu i dobrovoljnim skretanjima.
- 51 800 m: ukupna pozitivna visinska razlika (otprilike isto toliko negativne).
- 188 m : najniža tačka.
- 2 694 m: najviša tačka, radi se o vrhu Maja Jezerce u Albaniji u Prokletijama ili « Bjeshkët e Nemuna » !
- 45: broj etapa nakon obrade u aplikaciji Outdoor Active. Etape su od 10 do 80 km (srednja vrijednost je oko 20 km).
- < 10: broj planinara koji su prešli čitav put.
Dom na planini Risnjak u Hrvatskoj
Da bi se dobio neki dojam puta, u nastavku članka nudim nekoliko detalja za svaku pređenu zemlju, jer bi bilo predugo opisati stazu u cijelosti. Za svaku zemlju sam izabrao značajne kutke.
Izvor http://www.randonner-malin.com/via-dinarica-un-futur-sentier-mythique-a-travers-les-balkans-de-l-ouest/
Da bi se dobio neki dojam puta, u nastavku članka nudim nekoliko detalja za svaku pređenu zemlju, jer bi bilo predugo opisati stazu u cijelosti. Za svaku zemlju sam izabrao značajne kutke.
Izvor http://www.randonner-malin.com/via-dinarica-un-futur-sentier-mythique-a-travers-les-balkans-de-l-ouest/