Naš tim je do sada osvajao najviše vrhove Dinarida. Sada se već nazirao kraj puta. Putovali su od moćne zmajeve glave, planine Prokletije u Albaniji do jednog od najspecifičnijih kraških sistema na svijetu. Primakli su se kraju putovanja, koje će završiti u zemljinoj utrobi. Bar su oni tako planirali.
Iako je Slovenija poznata po planini Triglav i očaravajućim Alpima na sjeveru države, malo je onih koji znaju za donji lanac Dinarida. Naš tim je planirao istražiti pećine Križna i Postojnska, ali je zbog kiše bilo nesigurno krenuti na takav pohod. Slovenci su stoga morali otkazati podzemne ekskurzije. Kenan i Elma su se našli pred još jednom dilemom – da li da sačekaju bolje vrijeme ili da nastave sa istraživanjem staze, po kiši ili po suncu?
Odlučili su, naravno, da nastave dalje.
Prvo su prošetali do zamka Snježnik, koji je dobio ime po planini koja se nadvija nad ovim zdanjem iz 13. stoljeća. Snježnik, koji se izdiže na visini od 1.796 metara, ujedno je i najviši vrh slovenskih Dinarida. Zamak Snježnik, ušuškan u planinskim padinama, predstavlja čudo ljudske domišljatosti.
Tradicionalna planinska utrka
Ovaj prekrasni srednjovjekovni zamak ubraja se među nacionalne spomenike. Kenan i Elma su proveli dobar dio dana istražujući zamak i obližnja brda, nakon čega su se zaputili prema pećini Postojnska – najposjećenijoj pećini na stazi Via Dinarica i značajnoj lokaciji na kojoj se ukrštaju Via Dinarica i staza koja je bila inspiracija za njen nastanak, Via Alpina.
Drugi dan u Sloveniji donio je još jedno neočekivano kašnjenje. Taj dan su se planirali penjati na planinu Nanos sa Sandijem Nabergojem, predsjednikom Planinarskog društva Podnanos, koji je organizovao tradicionalnu planinsku utrku sutradan, ali im je kiša opet pokvarila planove. Kenan i Elma su još jednom krenuli u nova istraživanja po kiši, zaputivši se prema Kjeclu. Sutradan su, pak, nadoknadili izgubljeno vrijeme.
Jutro je počelo sa Gorskim tekom, trkom od 6 kilometara, koja se uspinje 700 metara i koja se trči u čast Fabijana Furlana. Elma je bila doslovno sekund brža od Kenana (mislim da je namjerno usporila i pustila ga da je sustigne na kraju) i osvojila je bronzanu medalju u ženskoj konkurenciji.
Nakon kratke proslave s lokalnim stanovništvom, ubrzo su se zaputili prema brdima, penjući se na Veliki Snježnik. Ova pješačka tura, koju je predvodio Jernej Jez, mladi geolog iz Podnanosa, bila je ugodna tura od 16 kilometara kroz divne četinarske i bukove šume.
U blizini vrha nalazi se planinska koliba Draga Karolina (podsjeća me na pjesmu Jamesa Taylora) u kojoj smo naišli na izviđače i planinare svih generacija. Vlasnik nas je ugostio s posebnom pažnjom nakon što je saznao za našu misiju. Gdje god se tim odmarao ili prenoćio ljudi su i njih i viziju Via Dinarice dočekali ljubazno i otvoreno.
Nakon što su popili čaj i pojeli kolač na račun kuće, četvorka je razgovarala o ovom malom skrivenom predjelu u Sloveniji. Dok se spuštao mrak tim se spustio niz planinske padine. Pokupili su svoje stvari, pojeli posljednju slovensku večeru, pozdravili se i - vjerovali ili ne - uskočili u džip i krenuli nazad u Sarajevo. Vožnja je trajala do sutra ujutro.
Prešli 1.500 kilometara
Kenan Muftić i Elma Okić su pješačili, vozili se biciklom, šetali, planinarili, penjali se, spuštali se na raftovima, vozili se automobilom, prelazili preko stijena, plivali, jeli i pili u pet država i duž 500 kilometara vrhunskih planinskih staza. Prešli su 1.500 kilometara, a ovo je, doslovno, bio tek mali dio prvog dijela bijele staze, pri čemu su se tek površno dotakli i plave zone.
Bili su umorni, ali i inspirisani. Priča o Via Dinarici ovdje ne završava, već tek počinje. Sada dolazi istinski posao. Saradnja s partnerima. Planiranje drugog dijela puta. Zapisivanje svega ovoga. Označavanje narednih staza. Uređivanje hiljada fotografija, desetaka videosnimaka. Mapiranje GPS tačaka. Objedinjavanje svog entuzijazma, strasti i vještine u koherentnom kontekstu, kako bismo razvili ono za što vjerujemo da će biti talas budućnosti za zapadni Balkan.
Via Dinarica je opravdala svoj moto, jer ova staza nesumnjivo povezuje putem prirode.