Savjeti za povećanje sigurnosti na planini
Zehrudin Isaković
Prije uspona detaljno proučite planiranu turu, uzimajući u obzir dužinu staze, visinsku razliku, dostupnost vode, tehničke karakteristike i trenutne uslove na stazi radi optimalne pripreme i sigurnog planinarenja.
Veoma je važno nositi prikladnu odjeću i opremu koja odgovara trenutnom godišnjem dobu, terenskim uslovima i prognozi vremena. Ne zaboravite ponijeti dodatnu odjeću, svjetiljku i, ako je moguće, rezervne baterije za vaše tehničke uređaje poput telefona, kako biste bili spremni za različite situacije.
Planinarenje ne zahtijeva uvijek idealno vrijeme. Ovisno o težini i dužini ture procjenjuje se da li je vrijeme pogodno za odlazak ili planiranu turu. Uvijek sebi dajte više vremena nego što mislite da vam treba da se vratite prije pogoršanja vremenskih uslova, ili zalaska sunca. Nije vrijedno ići po svaku cijenu. Budite strpljivi – planine će biti tamo i narednog vikenda.
Jednu od velikih prednosti planinarenja predstavlja stvaranje novih prijateljstava. Neka čak prerastu u životna prijateljstva. Ipak, tamo gdje očekujete izvjesne rizike, dobro je da sa svojim planinarskim društvom budete karakterno i na svaki drugi način kompatibilni. Niz je situacija gdje su se zbog neslaganja unutar grupe događale nesreće, lutanja i dezorijentacija s neželjenim posljedicama.
Prije nego što krenete na planinarenje, obavijestite svoje najbliže o vašim namjerama te ih blagovremeno informišite o eventualnim izmjenama. Ove im informacije omogućavaju da adekvatno reaguju u slučaju nepredviđenih situacija. Ukoliko se radi o težim usponima, o svojim namjerama upoznajte i lokalne stanice Gorske službe spašavanja (GSS-a). U izvjesnoj opasnosti možete pozvati operativni centar civilne zaštite, koji koordinira rad GSS-a, na broj 121.
Ako imate zdravstvenih problema, odlazak na planine nije nužno isključen, štaviše za neke bolesti može biti preporučljivo. Važno je pridržavati se savjeta ljekara, jer i manji zdravstveni problemi, koji bi u urbanim područjima bili rutinski rješivi, na planinama, udaljeni od civilizacije, mogu postati ozbiljni, pa čak i fatalni. Nenajavljeni zdravstveni problemi, poput povreda, također su mogući. Stoga je važno imati sa sobom set za prvu pomoć, a bilo bi izvrsno i proći kurs pružanja prve pomoći.
Važno je pažljivo planirati ture s umjerenim intenzitetom, nešto nižim od vaših maksimalnih sposobnosti, kako biste izbjegli umor, dehidraciju ili ozbiljnije probleme, koji potencijalno mogu dovesti i do fatalnog ishoda. Do realnog uvida u svoje mogućnosti dolazimo iskustvom. Pažljivo pratite reakcije svog tijela tokom tura, uključujući brzinu kojom savladavate visinske razlike i umor nakon uspona. Ova pažnja omogućuje vam da procijenite trenutno stanje kondicije i realno odredite brzinu svog napretka.