GDJE SE DRUŽE KONJI I PTICE
Za opisati gdje je Livno upotrijebit ćemo jednu rijeku, jedno polje, jednu visoravan, jednu planinu i jedno brdo, pa ćemo reći da se nalazi na rijeci Bistrici, na rubu Livanjskog polja, u podnožju visoravni Kruzi, pod planinom Cincar i brdom Crvenice.
Livno, grad s 2.250 sunčanih sati godišnje, prvi put se spominje 892. godine. Danas se diči slavnom prošlošću, prirodnim ljepotama i ostacima civilizacija koje su postojale na njegovom tlu.
Stock Foto
A šta je priroda dala Livnu?
Planinu Kamešnicu dijelimo sa susjednom Republikom Hrvatskom. Izgleda pitomo, ali zna biti surova, ako u njeno osvajanje krenete nepripremljeni. Najviši vrh je Konj (1.856 metara), i nalazi se na bosanskohercegovačkoj strani. Cijela je Kamešnica raskošna, s brojnim izvorima pitke vode i živopisnim pećinama, od kojih je najposjećenija Mračna pećina. Bogata je i po pitanju biljnog i životinjskog svijeta, pa se njome šetaju vukovi, divlje svinje i lisice, a u posljednje vrijeme i risovi. Izuzetan je i pogled s Kamešnice, koji puca na Buško jezero. U jezeru ribe ima u izobilju, stoga je idealna lokacija za ribolov u prekrasnom okruženju šuma, planina i livada.
Marin Mamuza
Jezero je nastalo 1972. godine potapanjem Buškog blata. U njega se ulijeva rijeka Ričina, koja izvire u Prisoju. Tokom ljetnih mjeseci Buško jezero nudi bogat spektar aktivnosti za ljubitelje vodenih sportova, koji mogu uživati u jedrenju na malim jedrilicama, jedrenju na dasci uz povoljan vjetar, veslanju, kajaku, skijanju na vodi i, naravno, plivanju.
Nesvakidašnjost kraškog polja
A tu je i Livanjsko polje, najveće plavno kraško polje na svijetu. O njegovom značaju najbolje govori podatak da je od 2009. godine upisano na listu RAMSAR lokacija, močvara od međunarodnog značaja. Prostrani livanjski kraški bazen zimsko je stanište za 70.000 ptica močvarica, što je rijetka koncentracija u jugoistočnoj Evropi. Do sada je zabilježeno prisustvo čak 273 različite vrste. To je veoma impresivan broj, uzimajući u obzir činjenicu da cijela Bosna i Hercegovina ima ukupno 351 registrovanu vrstu ptica. Ovdje se gnijezdi jedina kolonija velike bijele čaplje u Bosni i Hercegovini.
Marin Mamuza
Kada se tokom suša vode povuku, ostavljaju za sobom pašnjake, močvare i šume. Na dnu osamljenih vrtača brojne endemske ribe preživljavaju do sljedećih poplava. Ramsarsko područje obuhvata cijelo kraško polje i jedno je od najvećih na svijetu.
Polje svojim tokom siječe blaga i slikovita rijeka Sturba, koja 14,5 kilometara krivuda kroz očaravajuće pejzaže Livanjskog polja. Bistra i čista, bogata je ribom, a njeni mirni tokovi i blaga struja čine je idealnom destinacijom za kanu safari, pogodnim i za porodice s djecom, čak i s bebama. Dok veslate niz rijeku pored vas se smjenjuju dojmljivi prizori s obala na kojima pasu krave i konji, dok ptice prelijeću iznad vas.
Ajdin Kamber
Sve popularniji divlji konji
Pisati o Livnu bez divljih konja znači ne dovršiti priču. U podnožju Cincara, na visoravni Kruzi, u potpunoj slobodi živi više stotina divljih konja. Fotosafari s divljim konjima danas je jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija ovog područja. Ove prekrasne životinje privlače turiste i fotografe iz cijelog svijeta, koji dolaze da bi ih vidjeli, napojili, nahranili i s njima se družili. Ako idete automobilom, u bilo koje godišnje doba, ovim dijelom vozite veoma oprezno, jer nerijetko izlaze na magistralnu cestu. To je njihov teritorij i oni s pravom očekuju da se ponašate kao gost.