DOM PERUĆICE I PANČIĆEVE OMORIKE
Neki vole pitome doline s poljima cvijeća i jezerima, drugi preferiraju surove kamene površine pod nogama i visoke vrhove s najljepšim pogledom, dok treći traže utočište u gustim šumama, gdje se sunce s lišćem igra žmire. Pomiriti sve te različite ukuse može biti izazovno. Mi znamo samo jedan park koji to može, najstariji nacionalni park u našoj zemlji – Sutjeska.
U ovoj škrinji prirodnog blaga ističe se kraljica planina – Zelengora, sa svojim glečerskim jezerima, Perućica – jedna od najočuvanijih prašuma u Evropi, kanjoni Sutjeske, Hrčavke i Jabučnice, i, naravno, najviši planinski vrh Bosne i Hercegovine – Maglić (2.386 metara).
Pod cvjetnim pokrivačem
Pa krenimo redom… Zelengora je mnogima jedna od najdražih planina u našoj zemlji. Ima odlične uslove za planinarenje, ali je i većim dijelom dostupna terenskim vozilima. Njen ponos su glacijalna jezera – njene “gorske oči”. Nisu sva jezera na Zelengori idealna za kupanje, ali su izuzetno fotogenična. Među najpopularnijim planinarskim destinacijama na Zelengori su jezera Gornje i Donje bare. Sa svojim cvjetnim prekrivačem, Zelengora se često smatra pitomom planinom. No, ako tražite malo više uzbuđenja, pronaći ćete ga u kanjonu rijeke Hrčavke. Mještani će vam reći da je ovo posljednji osvojeni kanjon u Evropi, budući da su kanjoning ture kroz ovaj kanjon postale dostupne tek u posljednjih nekoliko godina.
Željka Kočić Nikolić
Srce ti veliko k'o jezero
Maglić, najviša planina u našoj zemlji, prirodna je granica između Bosne i Hercegovine i Crne Gore te najatraktivniji planinarski uspon u parku. Zahtjevan je i djelimično obezbijeđen sajlama. Ne garantujemo predivne poglede, jer je magloviti plašt, koji ga često obavija, razlog što nosi ime Maglić. Ako vam se, ipak, posreći, dočekat će vas pejzaži Volujka i Zelengore, te kanjoni Sutjeske, Drine, Pive i Tare. Srce će vam biti veliko kao ono koje je priroda iscrtala ispod vas – srcoliko Trnovačko jezero u susjednoj Crnoj Gori. Ako se nakon ovog napornog uspona želite malo osvježiti, do jezera se možete spustiti i bez pasoša.
Iman Azganović
Pluća Evrope
Kruna ovog parka je Perućica, jedna od najvećih i najstarijih prašuma u Evropi. Ako se prašuma Amazon naziva plućima planete, na 1.434 hektara raširena Perućica s pravom se predstavlja kao pluća Evrope. Smatra se da je stara preko 20 hiljada godina, a njeno očuvanje u izvornom obliku jedna je od misija nacionalnog parka. Ovom prašumom vlada priroda – rast, razvoj, umiranje, ponovno rađanje. Čovjek se ne upliće, samo prilagođava. Neki dijelovi su potpuno nepristupačni i neistraženi. Posjeta prašumi je strogo zabranjena bez pratnje vodiča.
Dragulj u ovoj kruni je zasigurno vodopad Skakavac, visok 75 metara. Put do vodopada je veoma nepristupačan, ali prekrasan pogled na njega se pruža s vidikovca Dragoš Sedlo. S ovog mjesta imate panoramski pogled na cijelu prašumu, ali i planinske vijence Maglića, Volujka i Zelengore.
Adnan Bubalo
Planinske vode
Pored Hrčavke, adrenalin na vodi pružaju, također, Tara, Sutjeska i Drina. Rafting, kanjoning i kajaking najbolji su način za istinsko upoznavanje rijeka. Divlje rijeke, divlja priroda, divlje kucanje srca, ali na kraju dana nevjerovatan smiraj, zvuk zrikavaca, pucketanja vatre i planiranje nove avanture u ovom parku. Jer uvijek ima još bar jedna.
Sutjeska je utočište za preko 2.600 vrsta biljaka, od čega je 330 endemskih, rijetkih i ugroženih vrsta. Ovdje je i stanište Pančićeve omorike, koju naučnici smatraju “živim fosilom” svjetske flore. Naime, ovo je relikt iz perioda tercijara, koji je tokom ledenog doba izumro svuda, osim na današnjem malom području Srbije i Bosne i Hercegovine. Ovaj park je i dom brojnim životinjama, od divokoza, srna, divljih svinja, vukova, mrkih medvjeda, jazavaca, lisica do 114 vrsta ptica, što autohtonih, što migratornih. Zaštita bogatstva prirodnog i životinjskog svijeta je bio osnovni motiv osnivanja nacionalnog parka.