U NARUČJU RIJEKE
Mala čaršija, mali grad, a opet i malo prostora za opisati sve ljepote Konjica. Na pola puta između Sarajeva i Mostara, Konjic je tačka na “i” u imenu naše zemlje, Bosne i Hercegovine. Zagrljen planinama, spava u naručju jedne rijeke i dva jezera.
Na ulazu u grad pozdravit će vas Kamena ćuprija, sagrađena 1682. godine. Od nekadašnje kamene čipke, ostali su tek stubovi, ali je ovaj šestolučni most 2009. obnovljen i spada među najljepše mostove osmanskog perioda u zemlji. Na koju god stranu da se okrenete, imate nešto za vidjeti.
Dženad Džino
Prošetajte starim dijelom grada, zavirite u kuću Zuke Džumhura, posjetite Dom kulture – najatraktivniju građevinu iz vremena bivše Jugoslavije. Drvorezbarstvo je uvršteno na Reprezentativnu listu nematerijalne baštine UNESCO-a. U Muzeju drvorezbarstva saznajte zašto. U Konjicu je i najstrože čuvana tajna bivše Jugoslavije, objekat poznat kao Titov bunker. U ovom atomskom skloništu šest mjeseci je moglo boraviti 350 ljudi sa svim elementima neophodnim za život – zalihama nafte, vode, hrane, lijekova, spavaćim sobama, konferencijskim dvoranama i klimatizacijom.
Konjic je i riznica nekropola. S čak 3.018 stećaka, pored Nevesinja, općina je s najviše stećaka u našoj zemlji.
Niz smaragdne brzake
Ne propustite probati uštipke i sir u obližnjim eko selima, ali ni da se veslima od Glavatičeva do Konjica izborite s Neretvom. Brza, zelena i bistra, uz sve to hladna kao led, u kanjonu uzvodno od Konjica rafterima pruža neponovljiv doživljaj. Najčešća ruta, od 23 kilometra, zahtijeva oko pet sati plovidbe prelijepim kanjonom i vodopadima. Čarobne prizore netaknute prirode Malog i Velikog kanjona ne možete na drugi način vidjeti, niti iskusiti četiri adrenalinska brzaka, poredana tako da je svaki naredni ekstremniji od prethodnog.
Dado Ruvić
Rafting nije uvijek adrenalinski sport. Sve zavisi o tome koliko je svako od nas spreman izaći iz svoje zone komfora. Za one koji traže više adrenalina, vrijeme za rafting su april i maj kada Neretva ima visok vodostaj. Kada upekne sunce, ovo može postati laganija ruta pogodna za sve one, koji jednostavno žele uživati u prekrasnom kanjonu i rashladiti se u jednoj od najhladnijih rijeka na svijetu.
Omiljeno izletište
Na nadmorskoj visini od 405 metara, u zelenom raju četinarskih i listopadnih šuma smjestilo se Boračko jezero. Puni ga Borački potok, a otiče rječicom Šišticom, praveći preko 30 metara visok vodopad. Šarani, potočne i jezerske pastrmke, ali i riječni rakovi, bogatstvo su koje se u jezeru krije i po koje dolaze ribolovci spremni za ribarske priče, ako ih već ne posluži ribarska sreća.
Sanjin Bubalo
Voda Boračkog jezera sjajna je za kupanje, odmor i rekreaciju. Ovdje se pripremaju sportske ekipe i jedno je od omiljenih izletišta i odmarališta u Bosni i Hercegovini. Smještaj je moguć u kampovima, privatnim objektima, ali i etno selu. Od centra Konjica jezero je udaljeno 20 kilometara.
LUKOMIR
Tamo gdje je vrijeme stalo
Tamo gdje nebo dotiče krajolik i gdje se još uvijek živi kao nekada, u kamenim kućama prekrivenim šindrom od trešnjinog drveta, nalazi se najviše i najizoliranije selo u BiH – Lukomir. Ponosno stoji na litici kanjona Rakitnice, dubokog čak 800 metara, na nadmorskoj visini od 1.472 metra, između dva vrha – Lovnice (1.856 metara) i Obalja (1.896 metara).
Dado Ruvić
Posjetom ovom selu možete doživjeti autohtoni način života nekadašnjih bjelašničkih gorštaka, stanovnika planinskih krajeva. Osim očaravajućeg krajolika i arhaičnih kuća, selo ima groblje, nekropolu stećaka, džamiju i školu. Stanovnici i danas nose tradicionalnu odjeću, ljeti vode stoku na ispašu i žive kao da je vrijeme stalo. Domaćinski dočekuju goste u svojim domovima, uz kafu i domaću hranu, a može se i konačiti (prenoćiti). Po polasku goste opreme pletenim rukotvorinama, jer domaćini najbolje znaju kako vuna štiti od studeni i hladi kad ugrije. A kad zimi Bjelašnica postane neumoljiva, pa kuće zatrpa snijegom, spuštaju se u niže krajeve.
Selo Lukomir, koje se od 2009. godine nalazi na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, nedavno se okitilo titulom Najljepšeg sela u BiH.
Enhad Goralija
U Lukomiru je snimana čuvena bh. komedija Nebo iznad krajolika. Ljeti je selo rezervisano za održavanje Ljetne škole fotografije.