DOĐI, VIDI, NE DIRAJ, IDI
Gradić Šipovo u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine može se pohvaliti prekrasnim prirodnim lokacijama, od kojih tri možemo nazvati veoma posebnim.
Jedno takvo mjesto je (pra)šuma Janj, koju je 2021. godine UNESCO proglasio prirodnim dobrom od svjetskog značaja, a to je prvi put da se neko prirodno dobro iz naše zemlje našlo na toj listi. Ova prašuma se proteže na površini od 295 hektara i uživa zakonsku zaštitu zbog svoje biološke raznovrsnosti. Svako posjećivanje i korištenje kontrolisano je i ograničeno, pa se prašumom može kretati uz pratnju vodiča, u grupama do 20 ljudi.
Adnan Bubalo
Također je zabranjeno svako branje i uništavanje biljaka te uznemiravanje, hvatanje ili ubijanje životinja. Sve se odvija po principu: dođi, vidi, ne diraj, idi.
Ovdje vrijede samo zakoni prirode. Drvo se ne siječe, a kada na kraju života padne od starosti ili bolesti, postaje podloga za druge vrste. I u ovoj šumi ima bolesti, ali se šuma sama “liječi”.
U blizini prašume Janj nalaze se Janjske otoke, čudo prirode kraškog svijeta. Ovo izletište nastalo je na mjestu gdje se rijeka Janj razlijeva u brojne potočiće, koji se nakon nekoliko kilometara opet spajaju, podsjećajući na renesansne parkove s bujnim zelenilom, kaskadama i malim vodopadima.
U Šipovu se nalazi i izvor rijeke Plive, koja je poznata kao jedna od najpopularnijih destinacija za ribolov, posebno, mušičarenje ili fly fishing.
Njeno ušće je spektakularni vodopad u samom centru Jajca, gdje se ova rijeka obrušava u zagrljaj Vrbasa.