GRAD VEZIRA I NOBELOVACA
Rodna kuća Ive Andrića, sahat-kule, sunčani sat i Stari grad, mjesta su koja treba posjetiti u Travniku, gradu uz koji često stavljamo pridjev vezirski, jer ih je u njemu stolovalo 77. Prvi se put spominje 1463. godine kada je kroz njega, u pohodu na Jajce, prošao sultan Mehmed II Osvajač.
Travnik se može pohvaliti jednim od najljepših ulaza u grad zbog toga što se s ceste vidi jedan od njegovih najvažnijih simbola – srednjovjekovna tvrđava s koje se pruža nezaboravan panoramski pogled.
Stock Image
Travnik je jedini grad u Bosni i Hercegovini koji ima dvije sahat-kule, a uz to još i sunčani sat. Dvije 20-metarske kule iz 18. stoljeća su podigli veziri da bi im na sve četiri strane grada otkucavale vrijeme i bile orijentacija.
Travnik je rodno mjesto našeg nobelovca Ive Andrića. Njegova rodna kuća, tipične bosanske gradnje toga vremena, danas je muzej. Turisti rado posjećuju i Crkvu svetog Ivana Krstitelja u kojoj je Andrić kršten.
Najupečatljiviji simbol grada je Šarena ili Sulejmanija džamija u srcu stare čaršije, s neobičnim dekoracijama na zidovima. Mnogi vjerski objekti na listi su nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.
Travnik je najlakše obići Ćirom, turističkim vozom, koji polazi s Plave vode, prema Starom gradu i Baš-bunaru, Šarenoj džamiji i čaršiji.
U ovom gradu obavezno se moraju probati ćevapi, koji, sudeći po recenzijama, prijete poziciji najboljih, koju decenijama u našoj zemlji imaju sarajevski i banjalučki.
VLAŠIĆ
DOM TORNJAKA I ENDEMSKE RUŽE
Nad vezirskim gradom nadvijen, Vlašić je jedna od najpopularnijih planinskih destinacija u našoj zemlji. Iako se čini da je zimi posjećeniji, ne fali mu posjetitelja ni u ostatku godine. Njegov najviši vrh je Paljenik (1.943 metra), ali ga Travničani iz šale zovu Opaljenik.
Vlašić vole penjači, skijaši, šetači, sankaši, skupljači ljekovitog bilja, biciklisti... Jednom riječju – svi. A na njemu svega vrijednog za vidjeti. Znate li da se, upravo, ovdje pravi čuveni vlašićki sir? Tu raste i jedna endemska ruža – rosa brandis. I ne možemo zaboraviti našeg autohtonog bosanskohercegovačkog psa tornjaka, koji na Vlašiću obitava preko 900 godina. Poznat je kao odani pas čuvar, koji štiti stado i tor – po kojem je i dobio ime.
Emira Azganović
Za ljubitelje bijelih sportova, najzanimljiviji je Ski centar Vlašić Babanovac, s ukupno 15 kilometara divnih staza različite težine. U blistavom vlašićkom snijegu na sankama, skijama, bordu ili pješke, može se uživati i noću i danju. U vrijeme održavanja Olimpijade u Sarajevu 1984. godine, ova je planina bila rezervni sportski centar.
Vrijedni posjete su i vodopadi rijeke Ilomske. Ako na ove vlašićke šarmere krenete u proljeće, dok drveće nije raspustilo zelene prste, koje krošnjama zovemo, u jednom trenutku ćete uočiti oba vodopada, jedan iznad drugog. Krenete li zimi, zateći ćete ih bijele, okamenjene, zaustavljene u skoku.