UNESCO-OVA BAŠTINA I ANDRIĆEVA ĆUPRIJA
Grandiozni most koji spaja obale Drine, sagrađen u 16. stoljeću po naredbi Mehmed-paše Sokolovića, simbol je grada Višegrada.
Rođen u Višegradu, veliki vezir Mehmed-paša Sokolović kao dijete je odveden u Edirne, gdje je bio veliki vezir za vrijeme trojice sultana – Sulejmana Veličanstvenog, Selima II i Murata III. Na vrhuncu moći naredio je da se na Drini sagradi most “kome ravnog nema”, pa je od višegradskog kamena sagrađen elegantni most dug 179,5 metara, s jedanaest lukova, raspona od 11 do 15 metara.
Most je gradio Mimar Sinan o čijem talentu i znanju svjedoči čak 360 građevina, među kojima je i osam mostova, uključujući i jedno od najveličanstvenijih dijela osmanske arhitekture u našoj zemlji – Most na Drini, koji je 2007. godine upisan na UNESCO-ovu listu zaštićene svjetske baštine.
Pod različitim političkim i kulturnim uticajima, ova veličanstvena građevina imala je ulogu koju mostovi imaju – spajala je obale rijeke, ljude, kulture i epohe.
Dado Ruvić
Rijeka Drina, duga 346 kilometara, koja spada među najbrže rijeke na Balkanu, nastala je spajanjem Pive i Tare. Jednim dijelom svog donjeg toka predstavlja granicu između naše zemlje i Republike Srbije. Vole je ljubitelji splavarenja, raftinga, ribolova i drugih sportova na vodi.
Vrijedno je znati da je ovaj most ona “ćuprija” iz romana Ive Andrića Na Drini ćuprija za kojeg je naš pisac, rođeni Travničanin, dobio Nobelovu nagradu za književnost.