PEĆINSKI NAKIT
Zaštićeni pejzaž Bijambare, u blizini Nišićke visoravni, odlikuje se velikom biološkom raznovrsnošću. Preko 800 vrsta viših biljaka čini strukturu 133 različita životna staništa u kojima su dom pronašli sisari, ptice, gmizavci, vodozemci, insekti...
Područje obiluje ponorima, vrtačama i pećinama po kojima je najpoznatije. Od osam pećina, samo je takozvana Srednja pećina uređena, osvijetljena i otvorena za posjete. Mamac je za fotkanje, ali nemojte koristiti blic kako ne biste uznemirili šišmiše.
Pećina je raskošno okićena stalaktitima, stalagmitima, pećinskim zavjesama i kadama ili bigrenama, nastalim povlačenjem vode preko naslaga kalcijum karbonata i gline. Treba znati da je za rast stalaktita za jedan centimetar potrebno 100 do 150 godina, a možemo ih zauvijek oštetiti jednim dodirom. Naime, lomljivi su, a i masnoća s naših ruku može onemogućiti njihov daljnji rast.
Enhad Goralija
Od ulaza u Bijambare vozi turistički vozić koji će vas provesti kroz ovo predivno područje. Također, bicikli su dostupni za najam, a šumske staze su idealne za šetnju i piknik. Za one koji ne donesu vlastitu hranu, tu je planinarski dom, gdje posjetitelji mogu provesti cijeli dan uživajući u prirodi.
U blizini Bijambara, u šumi nadomak sela Bakići, nalazi se četiri metra visok obelisk. Prema narodnom predanju, dao ga je izgraditi prvi bosanski kralj Tvrtko I Kotromanić u 14. stoljeću. Razlog više nego prozaičan – kralj je u lovu na divlje svinje teško ranjen. Jedva izbjegavši smrt, dao je da se na tom mjestu podigne spomenik. Od tada ga niko s mjesta maknuo nije, a pokušalo se.