NA TRI RIJEKE, POD ČETIRI PLANINE
U srcu naše zemlje smjestila se Fojnica, grad termalnih voda. Nad njom, kao nijeme straže, uzdižu se četiri planine – Vranica, Zec, Zahor i Pogorelica, a vodama je umivaju tri rijeke – Fojnica, Željeznica i Dragača.
Područje općine obiluje brojnim kulturno-historijskim spomenicima. Na svakom koraku susrećemo tragove prošlih vremena – od misterioznih nekropola stećaka, preko dobro očuvanih srednjovjekovnih utvrda poput Kaštela, Kozograda i Zvonigrada, pa sve do džamija, tekija i samostana.
Belmin Mešanović
Ipak, najpoznatija priča o Fojnici, koju mnogi smatraju gradom zlata i zlatnih voda, vezana je za njenu ljekovitu banju, čije su radioaktivnost i ljekovitost otkrivene krajem 19. stoljeća.
Samostan Svetog duha u Fojnici postoji preko 650 godina. Kroz historiju je nekoliko puta rušen, gorio je u požarima i uvijek iznova građen. Danas je ponos franjevaca i Bosne i Hercegovine. U sastavu samostana je muzej s vrijednim eksponatima. Muzejska biblioteka ima preko 50 hiljada knjiga, od čega je 11 hiljada starih naslova (od vremena inkunabula, prvih štampanih knjiga, do 1850. godine). Najvrijedniji dio muzeja je vjerovatno baština bosanskih franjevaca. Tu su ostavštine biskupa, crkveno posuđe i odjeća, Muhamedov list, Fojnički grbovnik, rukom pisani rječnici, crkvena zvona iz osmanskog vremena...
Najzanimljivija je svakako Ahdnama, dokument koji je fra Anđelu Zvizdoviću, osvojivši Bosnu, predao turski sultan Mehmed II Fatih. Ovom poveljom sultan je bosanske franjevce i katoličku kršćansku zajednicu stavio pod svoju zaštitu i garantovao slobodu vjeroispovijesti, kretanja i posjedovanja imovine, a plaštom od čiste turske svile zagrnuo fra Anđela.
FOJNIČKE KOZICE
Fojnica obiluje prirodnim ukrasima, među kojima na samo deset kilometara od grada blistaju vodopadi Kozice. U gustoj šumi ušuškan je niz manjih i većih vodopada, čija visina varira između pet i 20 metara. Impresivne kaskade vode prelijevaju se niz stijene i stvaraju prizor koji ostavlja bez daha. Šumska staza je poprilično kratka, nešto manje od kilometra, ali zahtijeva udobnu i čvrstu obuću. Ljepota pet vodopada, koja vas čeka na cilju, vrijedna je svakog koraka.
Zorana Kerleta
Fojničani kažu da su Kozice u njedrima Vranice.
PROKOŠKO JEZERO
Vranica je najviša i najljepša planina srednje Bosne. Ima više vrhova koji prelaze nadmorsku visinu od 2.000 metara. To su Ločika, Krstac, Bijela Gromilica, Devetaci, Kota 2028, Rosinj, Treskavica i najviši među njima – Nadkrstac (2.112 metara). Najljepši među vrhovima je Ločika. Vrh je prostran, a pogled na srednju Bosnu veličanstven. S Ločike se vide i brojne planine šireg područja, kao što su Prenj, Čvrsnica, Raduša i Vlašić.
Turistima najprepoznatljivija tačka na Vranici je Prokoško jezero. Prirodno, ledničkog porijekla, pravi je mali raj za izletnike na nadmorskoj visini od 1.600 metara. Selo s katunima, pravljenim od drveta i trupaca, sa šarmantnim krovovima od drvene šindre, stvara jedinstvenu sliku. Tu je i mala drvena džamija, koja se nalazi na najvišoj nadmorskoj visini u Evropi. Hranu na ovaj izlet ne treba nositi, rado je za izletnike pripremaju gostoprimljivi mještani.
Stock Foto
Ovo jezero je polazna tačka za mnoge planinske rute, a za laganiju šetnju možete izabrati stazu oko jezera. Zeleni krajolici sa stadima krava i ovaca na ispaši, i zvuk zvonca s njihovih vratova, nisu prizor koji možete baš svugdje vidjeti i čuti. Kako bismo sačuvali ovaj poseban prirodni biser naše zemlje, pažljivo odlažite smeće i preskočite ture na kvadovima i cross motorima koje mogu naštetiti biodiverzitetu ovog kraja.
Na Vranici je Ski centar Brusnica. Pet kilometara uređenih skijaških staza za rekreativce i profesionalce nalazi se na skijalištu, koje je po nadmorskoj visini među najvišim u našoj zemlji.