NA RASKRSNICI KULTURA
Grad između Istoka i Zapada, grad na raskrsnici kultura, religija, epoha – to je Sarajevo. Poželiš li ga obuhvatiti pogledom, kreni ka zidinama Starog grada Vratnika, iznad Baščaršije, ili Žutoj tabiji, a možeš i žičarom ka Trebeviću. Panoramski pogled, sa siluetama džamija, crkvi, katedrale i sinagoge, svjedoči o vjerskoj raznolikosti, koja je samo jedan od razloga zašto ovaj grad možemo zvati svjetskim.
Enhad Goralija
Ovo je grad u kojem se pisala svjetska historija, nekad tmurna, nekad blistava, ali uvijek naša. Temelje grada je udario Isa-beg Ishaković sredinom 15. stoljeća. Baščaršija, nekad trgovački centar, a danas jezgra starog grada, šarmom privlači turiste iz cijelog svijeta. Sat na njenoj Sahat kuli jedini je javni sat u svijetu koji mjeri lunarno vrijeme, po kojem se određuje vrijeme islamskih molitvi i prema kojem se smjena dana dešava u trenutku zalaska sunca. Na njenom je trgu jedini očuvani sebilj (javna česma), prepoznatljivi simbol Sarajeva.
Enhad Goralija.
Baščaršijske ulice pričaju priče osmanske ostavštine u ovom gradu. Od kuckanja zanatskih alata iz Kazandžiluka, svilenih marama sa šarenim motivima, mirisa kafe, do Gazi Husrev-begove džamije – najznačajnijeg arhitektonskog spomenika osmanske vladavine u Bosni i Hercegovini.
Kada zakoračiš iz baščaršijske Ulice Sarači u Ulicu Ferhadiju, preko znaka koji simbolično prikazuje raskrsnicu između Istoka i Zapada, ne svjedočiš samo razlikama kultura i religija, nego i različitih epoha. Austrougarska vladavina je, također, ovom gradu donijela mnogo simbola. Skoro svaka zgrada odiše elegancijom i raskoši, i čini se vrijedna neke grofice.
Almedin Handanović
Austro-Ugari u gradu podižu monumentalne građevine poput Vijećnice, ali raste i broj evangelista, pa grade evangelističku crkvu, jednu od najljepših sarajevskih zgrada. U njoj je danas Akademija likovnih umjetnosti ispred koje je sagrađen neobični most Festina Lente, na latinskom požuri polako, koji je jedno od omiljenih mjesta za fotkanje u gradu.
Brojni su podsjetnici na bogatstva kultura naroda u Sarajevu. Stara pravoslavna crkva iz 16. stoljeća, Stari hram, u kojem je Muzej Jevreja, Galerija Novi hram, Aškenaška sinagoga te Sarajevska Haggadah, koja se čuva u Zemaljskom muzeju, samo su neki od njih. Tu su i crkva Svetog Ante Padovanskog i katedrala Srca Isusova.
Enhad Goralija
Najpoznatiji most na Miljacki, od 20 koliko ih ima, je Latinska ćuprija. Tek nekoliko metara od ovog mosta Gavrilo Princip je 1914. godine izvršio atentat na austrougarskog prijestolonasljednika i njegovu suprugu, što je bio povod za početak Prvog svjetskog rata.
Sarajevo je bilo domaćin Zimskih olimpijskih igara 1984. godine, ali i EYOF-a (Evropskog zimskog olimpijskog festivala mladih) 2019. godine. Događaj godine je Sarajevo Film Festival kada crvenim tepihom, odnosno, našim bosanskim ćilimom, šetaju najveće svjetske zvijezde.
SKAKAVAC
SKRIVENI DRAGULJ SARAJEVA
Jeste li spremni za nezaboravnu avanturu u prirodi, gdje ćete otkriti umirujući svijet šume, vode i svježeg vazduha? Udaljen samo 12 kilometara od asfalta, zgrada, betona i buke Sarajeva, nalazi se potpuna suprotnost – zeleni plato Skakavac.
Nakon šetnje kroz njegove šume, očekuje vas pravi spektakl – vodopad Skakavac! Visok je skoro 98 metara, što je gotovo kao da gledate zgradu visoku oko 30 spratova. U svom padu voda stvara predivnu maglu, koja vas svojim kapima osvježava dok stojite u njegovoj blizini.
Ovo jedinstveno turističko područje od 2002. godine zaštićeni je spomenik prirode Kantona Sarajevo. Nekropola stećaka, vidikovac, izvori vode, kružna via ferrata, penjalište Bijela stijena i planinarski dom, tek su dio sadržaja zbog kojih vrijedi posjetiti očaravajuću lokaciju.
S preko 50 kilometara označenih i digitalno mapiranih staza, Skakavac privlači planinare, bicikliste, izletnike, ali i skupljače gljiva i ljekovitog bilja. Svuda su dostupne info table, panoi, ali i šadrvani s klupama za mrvicu hedonizma tokom ručka u prirodi.
Marina Nedić
Zimi, kada temperature padnu, nije rijetkost da vodopad u potpunosti zaledi, pružajući spektakularan prizor koji vrijedi vidjeti.
Digitalna markacija ovog područja dostupna je na besplatnoj aplikaciji SOAR (Sarajevo Outdoor Routes), koja se i putem QR koda može preuzeti na 136 tačaka uz stazu.
Alpinističko iskustvo pogodno za sve
Via ferrata (italijanski izraz via ferrata znači „željezni put“) kombinuje uzbuđenje planinarenja s adrenalinskim doživljajem penjanja. Ove staze, često postavljene duž strmih litica, osigurane su sajlama, klinovima i drugom trajnom opremom. Vode do spektakularnih vrhova i nude nezaboravno alpinističko iskustvo. Za sigurno kretanje obavezna je odgovarajuća oprema – certificirana kaciga, pojas i via ferrata set. Prije nego što se odlučite krenuti na via ferratu, važno je imati određeno iskustvo ili vodiča.